Salem

Pies polarny

FUTROGRAFIA - FOTOGRAFIA ZWIERZĄT

Zwierzęta zwykle są ciepłolubne – koty moszczą się na kaloryferze, psy wtulone w swojego człowieka. Salem to pies rasy Siberian Husky i za ciepłym otoczeniem nie przepada. Mimo to chętnie sypia we własnym posłaniu czy łóżku swoich opiekunów, zwłaszcza gdy ci je zwolnią i zamkną za sobą drzwi. Często jednak, gdy ciepła pościel zbyt mocno grzeje, wybiera chłodną posadzkę w domu lub taras w wietrzny dzień. Jego uroda dobrze nawiązuje do klimatycznych upodobań. Kojarzy się z mrozem i śniegiem, gdzieś daleko na Północy.

Krajobraz o tej porze roku, gdy zimę pogania już wiosna, wydał nam się odpowiednim tłem do sesji z Salemem i Agatą.

Przy pierwszym kontakcie Salem sprawia wrażenie nieprzystępnego, zajętego swoimi sprawami, „obywatela lasu”. Podobno psy tej rasy mają w sobie wiele z wilka, potrzebują dużych przestrzeni i długich spacerów. Kochają eksplorować otoczenie, podążać za zapachami. Mają silne instynkty, zwłaszcza łowieckie, i potrzebę niezależności. To znaczy, że spacer na pobliską łąkę (zwaną psim polem) może zakończyć się upolowaniem myszy…

Salem na pewno jest indywidualistą – mówi Agata. Potrafi szybko zmienić obiekt zainteresowania i wie, czego mu trzeba w danym momencie. Ceni sobie swobodę we wszystkich poczynaniach. Należy o tym pamiętać, decydując się na psiego przyjaciela tej rasy.

Przy bliższym kontakcie, w czasie dwugodzinnego spaceru, Salem dał się poznać jako pies towarzyski, zainteresowany zabawą, kontaktem z człowiekiem i innymi psami. Biegał z Maćkiem (fotografem) i reagował na czułości swojej opiekunki Agaty. Od razu dostrzegliśmy więź między nimi, ich wspólny świat, do którego nie każdy może tak łatwo wejść.

Salem lubi hasać z innymi psami, choć potrafi okazywać swój dominujący charakter. Czuje się na psim polu jak król – odważny, zwracający uwagę, szanowany… Tak samo prawdopodobnie czują się wszystkie psie samce na tym zielonym „królewisku”… ;-)

Poza tym Salem z entuzjazmem dzieli pasje sportowe swoich ludzi, towarzysząc im podczas biegania, na wycieczkach rowerowych i jeździe na hulajnodze. Tak naprawdę to on dzięki swoim potrzebom ruchowym, utrzymuje w formie swoich opiekunów.

Siberian Husky, tak samo jak inne zwierzęta i ludzie, mają swoje charaktery. Mogą być pewne siebie lub nieśmiałe, towarzyskie lub o usposobieniu samotnika. Salem jest psem ciekawskim, sprytnym i chętnym do zabawy. Często swoim zachowaniem wywołuje uśmiech na twarzy opiekunów, którzy obserwują go na co dzień.

Z ciekawych faktów o Salemie – choć lubi śnieg i mróz, nie przepada za deszczem i mokrym futrem. Zima to dla niego czas dużej aktywności, a lato… latem jest na urlopie.

Salemówka (jeden ze zwrotów, którego używają Agata i Tomek) to ukochany, swawolny, duchem i ciałem prawie wilk.

SalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalemSalem